Kokia aukšto intensyvumo treniruočių nauda?

Aukšto intensyvumo intervalinės treniruotės suranda vis daugiau gerbėjų sporto salėse. Kuo šios treniruotės ypatingos ir kokia jų nauda?

Aukšto intensyvumo intervalinėse treniruotėse (HIIT – high intensity interval training) nustatyti intensyvių pratimų (pavyzdžiui, įtūpstai su svoriu ar trumpo nuotolio bėgimas) intervalai keičiami su poilsio laiku. Tai leidžia kūnui atsigauti ir palaiko ilgesnį intensyvumą. Įrodyta, kad aukštas intensyvumo lygis yra labai naudingas.

Efektyviai išnaudoja treniruotės laiką

Aukšto intensyvumo treniruočių metu sudeginama daugiau kalorijų, nei tradicinių treniruočių metu, o ypač – po treniruotės. Kūnas po treniruotės sunaudoja daugiau energijos atkurdamas iki treniruotės buvusį kūno lygį ir prideda nuo 6 iki 15% daugiau kalorijų prie bendros sunaudotos energijos. Kas gi nenorėtų palaikyti tvirtus raumenis, tuo pat metu sudeginti riebalus ir lėtinti vidinio ir išorinio senėjimo procesus?

Ar norėtumėte geresnio rezultato per 15-20 minučių treniruotę nei per valandos trukmės darbą su kardio treniruokliu? 2011 m. Amerikos Sporto medicinos koledžas atliko tyrimą, atskleidusį tokį pat gerą aerobinį pajėgumą po 2 savaičių aukšto intensyvumo intervalinių treniruočių, lyginant su 6-8 savaitėmis ištvermės treniruočių. Kaip pasikeistų šis efektyvumas praėjus daugiau laiko? Aukšto intensyvumo intervalinės treniruotės labai skiriasi nuo dabartinių jūsų užsiėmimų. Atminkite, jei treniruotės nėra sunkios, rezultatas nepasikeis.

Aukšto intensyvumo treniruotės padidina organizmo deguonies poreikį pratimų metu ir sukuria deguonies trūkumą. Dėl to jūsų kūnas prašo daugiau deguonies poilsio metu. Šis poveikis yra vadinamas padidėjusiu deguonies suvartojimu po treniruotės (EPOC). Jo dėka, intensyvios treniruotės padeda sudeginti daugiau riebalų ir kalorijų nei įprastos aerobinės ir nefunkcinės treniruotės.

Aukšto intensyvumo intervalinės treniruotės taip pat pagreitina ir jūsų medžiagų apykaitą, tai gali tęstis net 48 valandas po treniruotės. Tai reiškia, kad deginsite riebalus ir išėję iš sporto salės.

Nenuostabu, kad “Brasa CrossFit” esančios aukšto intensyvumo intervalinės treniruotės BC FIT yra labai populiarios.  Jų metu jūs atiduodate visas pastangas greitiems ir intensyviems pratimams, o tarp jų gaunate trumpo, kartais – aktyvaus, poilsio. BC FIT treniruotės palaiko aukštą širdies ritmą ir padeda sudeginti daugiau riebalų per trumpesnį laiką.

Autorius: Paulius Jurėnas

Šaltiniai:

“Workouts with fewer reps could yield better results”, University of Stirling, 2017 01 13

“High intensity interval training”, ACSM