Kaip sustiprinti imunitetą kovai su virusais?

Nuo šiuo metu pasaulyje siaučiančio viruso COVID-19 dar nėra vakcinos. Visi žinome labai svarbius bendrus prevencijos patarimus – dezinfekuoti paviršius, atidžiai plauti rankas, neliesti veido ir laikytis atstumo nuo kitų asmenų. Tačiau, be stipraus imuniteto jūs vis tiek esate bejėgiai prieš virusus, o organizmo pasiruošimas dabar yra kaip niekada svarbus. Dalinamės patarimų rinkiniu, kaip galite stiprinti savo imunitetą.

  1. Rinkitės tikrą maistą, kaip viruso venkite perdirbto maisto. Jei yra galimybė, gaminkite maistą patys, daug valgykite šviežių daržovių ir raugintų produktų – taip gausite mineralų ir vitaminų. Valgykite ne per daug, tik tiek kiek reikia jūsų organizmui ir kad užtektų energijos. Mityboje turi būti angliavandeniai, baltymai, riebalai. Verta įterpti 14-16 valandų protarpinį badavimą.
  2. Gerkite vandenį. Vanduo mums gyvybiškai svarbus. Nuolat gurkšnokite, per dieną išgerkite 2 litrus ar daugiau vandens. Reikalingo vandens kiekį galite apytiksliai paskaičiuoti pagal savo ūgį 1 cm = 1 ml (pvz. 188 cm ūgio asmeniui reikia bent 1,88 litrų vandens). Vandenį galite paskaninti citrina (gausite vitamino C), mėta ar vaisiais.
  3. JOKIO PRIDĖTINIO CUKRAUS. Cukrus silpnina jūsų organizmą, jame nėra jokios naudos. Mes gauname pakankamai gliukozės iš vaisių ir maisto.
  4. Atsisakykite alkoholio, rūkymo ir kitų žalingų įpročių.
  5. Poilsis ir miegas yra labai svarbūs imuniteto stiprinimui. Moksliškai įrodyta, jog per parą žmogui reikia 7,5-9 valandų gero kokybiško miego, iš kurių 2 valandos gilaus miego. Svarbus ir paros metas kada einate miegoti – jeigu gulatės vėliau nei 23:00, jūsų miego kokybė krenta. Stenkitės 1-2 valandas prieš miegą vengti mėlynąją šviesą skleidžiančių įrenginių – telefono, televizoriaus, kompiuterio ir pan., nes tai atitolina miego hormono (melatonino) gamybą.
  6. Fizinis aktyvumas. Reguliariai treniruokitės, mankštinkitės 3-5 kartus per savaitę. Neužmirškite, kad kiekvieną dieną sportuoti irgi nėra gerai, turite duoti kūnui atsigauti.
  7. Buvimas gryname ore. Stenkitės išeiti pasivaikščioti, pabūkite gryname ore, bet nepamirškite ir karantino nurodymų. Dažnai vėdinkite kambarius.
  8. Šaltas dušas ryte. Kiekvieną dieną maudykitės po šaltesniu dušu. Ilgainiui žmogus tampa atsparesnis šalčio stresui ir geriau susitvarko su įtampa. Mes prisitaikome prie aplinkos sąlygų, todėl stiprėja imunitetas. Svarbu – šalto dušo nesirinkite, jei jaučiate peršalimo požymius. Šiltas dušas rekomenduojamas vakare, jis nuramina kūną ir paruošia jį miegui.
  9. Vitaminai ir mineralai. Jeigu valgote kokybišką maistą, turėtumėte gauti pakankamai vitaminų ir mineralų iš daržovių, tačiau daugumai jų vis tiek trūksta, nes sportuojate ir išprakaituojate. Imunitetui stiprinti tiks visas vitaminų kompleksas. Papildomai imunitetui ir gerai savijautai rekomenduojame gerti Vitaminą C (po valgio: 1-2 gramai per dieną arba keletą kartų per dieną po 0,5 gramo), Vitaminą D (po valgio 1000-2500 IU), Omega 3 (EPA/DHA santykis 1-2 gramai per dieną).
  10. Kontroliuokite stresą. Meditacija, sąmoningumo sesijos, kvėpavimo pratimai mažina stresą bei nerimą. Atraskite veiklą, kuri padėtų nukreipti mintis ir smegenims leistumėte pailsėti nuo dabartinių problemų.

 

Autorius: Paulius Jurėnas